Dezodorant vs. antiperspirant: Čo ti zachráni česť aj tričko?

#hash-angrybeards#

Vonku hic ako v saune, narvaná MHDčka, meet so šéfom alebo prvé randíčko s tvojou crush, a potné žľazy túrujú ostošesť. Našťastie už pár desiatok rokov okupujú kúpeľňové poličky dve čarovné pixle, čo zachraňujú nos, česť, vzťahy a niekedy možno aj život miliónom ľudí po celom svete. Dezodorant a antiperspirant.

Eh?! To nie je to isté?

Ak netušíš, aký je medzi nimi vlastne rozdiel a ktorý kedy nasadiť do akcie, poďme si v tom urobiť jasno.

DEZODORANT VS ANTIPERSPIRANT

Jeden maskuje, druhý uťahuje kohútiky

Isto vieš, ale opakovanie neuškodí – samotný pot je bez zápachu, z 99 % je totiž tvorený vodou. Až keď sa doň pustia baktérie, čo majú bejvák na povrchu kože, vzniká ten osobitý buket, ktorý niektorým umožňuje cestovať MHD s voľným sedadlom vedľa seba. Sú teda dve možnosti, ako so smradom bojovať: buď zatočiť s tými potvorami, čo z nevinného potu robia biologickú zbraň, alebo dať poteniu stopku úplne.

Rozdiel č. 1: FUNKCIA

Dezodorant rieši len smrad, samotné potenie nijako neobmedzuje. Koláče sa tak pečú ďalej, ale účinné zložky zabránia baktériám, aby v podpažku rozbehli párty. Neutralizuje zápach a navyše to poistí maskovacou vôňou. Elegantné a pre kožu o kúsok mierumilovnejšie riešenie.

Antiperspirant sa s tým nebabre a rovno zavrie kohútiky. Obsahuje zlúčeniny (obvykle hliníkové soli), ktoré v potných žľazách dočasne vytvoria mini zátky. Potenie stiahne na minimum, takže žiadne koláče, žiadny smrad. Potvrdzuje 9 z 10 angry skunkov – ten desiaty sa nedržal návodu a poslal tam salvu tesne pred akciou.

Že to tak robíš bežne? Teraz už vieš, prečo pekáreň fičí vždy veselo ďalej.

Dostávame sa k rozdielu č. 2: PRIPRAVENOSŤ DO AKCIE A VÝDRŽ

Antiperspirant je potrebné na čisté a suché podpažko vyslať s dostatočným predstihom pred očakávaným potením, aby stihol potným žľazám prehovoriť do duše. O čo dlhšia predohra, o to dlhšie pôsobenie. Deoš začne fachčiť hneď po aplikácii, šplechnúť alebo namazať tak môžeš kedykoľvek. Na druhú stranu to chce zvyčajne častejšie repete.

Po čom teda siahnuť? And the winner is...

Asi ťa sklameme, ale ultimátny návod neexistuje a každej jamke vyhovuje niečo iné. Ide ti len o odor alebo aj pot?

Na zametenie pachovej stopy, rýchly refresh počas dňa alebo keď je koža citlivá na hliníkové soli, siahni po dezodorante. Ak ti však potné žľazy idú ako divé, tvoje podpažko je instantná továreň na koláče a chceš mať istotu suchého trička, antiperspirant je ten pravý.

Pekelne funkčné zloženie engrybirdieho riešiteľa koláčov sme navyše doladili kvapkou vône Jack Saloon, ktorej žiadna lasička neodolá. Na cestách oceníš vreckovú pixlu a ak to máš rád tuhé alebo nechceš zamoriť široké okolie, Ryan v tube je značka ideál.

Otestovaný na chlapoch, vyšperkovaný pre citlivú ženskú pokožku – svojho záchrancu pred polepeným podpažkom a koláčmi má aj sesterstvo. Zober Freshpit s ľahkou kvetinovo-ovocnou vôňou Becky Blossom alebo unisex Alex Adventure.

Mimochodom, vieš, že prví pot-fighteri boli určení pre dievčatá? Mrkni sa na koniec pre ďalšie puffy z histórie.

DEZODORANT VS ANTIPERSPIRANT

Z podpásoviek oáza sviežosti

Podpažko je síce epicentrum smradľavej katastrofy, ale nie je to jediný hotspot.

V engrybirďom arzenáli preto nájdeš aj nožný dezodorant Faksaver, čo premení haxne na oázu sviežosti. Dve streknutia, kým ráno vyrazíš z dverí, a svet je razom bezpečnejším miestom pre život. Do tašky prihoď jeho cestovného bráška – čo keby náhodou. Intímny dezodorant Antisweat zamáva s odorom zapoteného mieška. A pre dievčatá je tu Beaverdeo, ochranca všetkých bobrích hrádzí. Už žiadne upotené medzinožie, len kvetinová vôňa a mikroflóra v cajchu.

Ďalšie fígle proti nadmernému poteniu

Dezodorant a antiperspirant sú nadupané lifesavery, ale aj ty sa môžeš pričiniť o to, aby tvoje telo nebolo ako potná fontána. Skús tieto tipy a stiahni niagary na decentné potôčiky.

  • Dodržiavaj pitný režim. Čím viac piješ, tým lepšie dokáže telo regulovať teplotu a nemusí toľko chladiť potom.
  • Hygiena, základ všetkého. Čistá koža = menej baktérií, menej smradu.
  • Menej chilli. Vynechaj ťažké, mastné, ostré a korenisté jedlá, ktoré prehrievajú.
  • A viac chillu. Stres roztáča potné žľazy a rúra potom pečie na maximum.
  • Nechaj kožu dýchať. Funkčné a priedušné materiály ťa udržia v suchu lepšie než tie umelé.
  • Skús šalviu. Táto bylinka funguje ako prírodná brzda potenia. Daj si šalviový čaj alebo rovno kúpeľ.

Bonus pre zvedavých: Závan z histórie

Dezodoranty sú tu s nami vyše 130 rokov, antiperspiranty len o niečo menej. Keď však preskočíme jaskynnú éru, telesného pachu sa ľudia snažili zbaviť odjakživa. V starovekom Egypte na to šli vonnými olejčekmi, Rimania si dopriali parfumové kúpele. Len v Európe sa rozmohol nešvár, že kúpanie ohrozuje zdravie, a stredovek tak bol obdobím nielen temna, ale aj nechutného odoru.

Pach sa nekontrolovateľne šíril až do roku 1888, keď prišiel na svet voskový krém aka prvý dezodorant Mum. Oblečenie mastil ako divý, ale stále bol lepší než prvý antiperspirant Everdry z roku 1903, ktorý síce stopol pot, ale k tomu aj požieral košele.

Antismradovú revolúciu odpálil až o pár rokov neskôr dezodorant Odorono (tušíš správne, „Odor? Oh No!“) s na tú dobu šokujúcou reklamou cielenou na ženy. „Smrdíš? Zostaneš na ocot.“ Len chlapi si mohli veselo smrdkať ďalej a na dezodorant čisto pre nich, Top-Flite, si museli počkať do 30. rokov.

Poriadny boom však prišiel až po druhej svetovej vojne so zmenou spoločenských noriem. Puch motorového oleja a spoteného trička zrazu nebol frajerinou, ale spoločenskou samovraždou. V 50. rokoch sa arzenál zbraní proti potu rozrástol o roll-ony a krátko nato aj spreje.

– strih – presun do 21. storočia –

Kam prídeš, regály narvané armádou smradobijcov, a aj tak je jazda MHDčkou v sparnom lete biohazardom. Pošli do jamky dávku sviežosti a nedovoľ, aby smrad predchádzal tvoju povesť.